Dwie młode kobiety stojące na polanie tyłem do aparatu, na tle zachodzącego słońca. Dziewczyny obejmują się jedną ręką w pasie a druga mają wyprostowaną i uniesioną nad głowy do nieba.
Home » Baza wiedzy » Przyjaźń, ważna sprawa

Przyjaźń, ważna sprawa

Przyjaciół nie szuka się, po prostu się do nich trafia, najczęściej w spontanicznych okolicznościach. Są z nami w dobrych i złych chwilach. Dzielą z nami radości i wspierają kiedy przeżywamy kryzys. Podobno prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Pewnie dlatego, że prawdziwą przyjaźń dostrzegamy właśnie w trudnych dla nas chwilach, kiedy potrzebujemy pomocy naszego przyjaciela. Gdy w tym trudnym czasie nie zawiedzie staje się dla nas o wiele więcej niż tylko towarzyszem trosk, staje się oparciem i opoką.

Warto pamiętać, że przyjaźń to nie tylko otrzymywanie pomocy, ale też jej udzielanie. Kiedy nasz przyjaciel jest w potrzebie, to my jesteśmy tymi, którzy go wspierają. Podejmując się działań, które pomogą mu wyjść z trudnej sytuacji dajemy nieocenione wsparcie. To, co robimy dla innych, wraca do nas (wcześniej lub później) z podwójną siłą.

 

Dbanie o relacje

Wspaniałym sposobem na umocnienie więzi jest wspólne przeżywanie emocji. Jeśli masz radosne wieści, takie jak sukces w szkole, awans w pracy, osiągnięcie jakiegoś celu lub inną pozytywną wiadomość, możesz podzielić się nią i wspólnie cieszyć się tym przeżyciem ze swoimi przyjaciółmi.

Ważnymi elementami budowania relacji jest nasz czas, którym obdarzamy przyjaciół. Tylko w ten sposób mamy szanse dbać o budowane relacje.

Na autentyczność relacji wpływa nie tylko możliwość dzielenia się z przyjaciółmi szczęściem. To też swobodna możliwość wymiany myśli, uczuć i informacji o sobie wzajemnie, również tych obnażających nasze słabości.

Kluczowymi elementami w przyjaźni są nasze chęci, zaangażowanie, szczerość, lojalność, bezinteresowność naszych działań i akceptacja drugiej osoby.

Cudownie jest móc szczerze dzielić się swoim szczęściem, czerpać radość i doceniać obecność, jaką przynoszą Ci przyjaciele w Twoim życiu.

Pamiętaj, że szczęście to nie tylko dzielenie się swoim sukcesem i problemami ale także słuchanie i wspieranie przyjaciół. Bądź gotowy wysłuchać ich dobrych wieści, pytać o ich osiągnięcia i obdarzaj wsparciem kiedy tego potrzebują. Wzajemne dzielenie się doświadczeniami jest ważne dla budowania silnych więzi przyjaźni.

 

Dbajmy o siebie wzajemnie

W dzisiejszych czasach wiele osób skupia się jedynie na swoich sprawach i zapomina o potrzebach innych. Azymut na sukces i zyski, a nie przyjaźń i lojalność. Jednakże, to co naprawdę ma znaczenie i wartość to ludzie i relacje które nawiązujemy, a nie nasze dobra materialne.

Prawdziwy przyjaciel to nie tylko osoba, która pomaga nam w trudnych sytuacjach, ale także taka, do której zawsze możemy się zwrócić po radę i wsparcie.

Nie zapominajmy o tym, że przyjaźń jest jednym z najważniejszych skarbów naszego życia i warto dbać o nią, by rosła w siłę i trwała przez lat.

Anna Paduch – pedagog

Przydatne linki:
100 najpiękniejszych cytatów o przyjaźni
Piosenka o przyjaźni.
Przyjaźń – dobra czy toksyczna? Jak to rozpoznać i jak budować trwałe relacje przyjacielskie?
Kilka słów o emocjach-inteligencja emocjonalna.
Tak dla nie! Uczymy się asertywności.

ajax-loader-ikona