Młoda kobieta siedzi przy barierce oparta o ścianę, z poduszką na kolanach. Twarz ma schowaną w dłoniach.
Home » Baza wiedzy » Kilka słów o emocjach – smutek

Kilka słów o emocjach – smutek

Czym jest smutek, dlaczego go odczuwamy, co go wywołuje? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście. Smutek jest jedną z podstawowych emocji kierujących naszym życiem. To nietrwałe uczucie, przeciwstawna radości, związana ze stratą, poczuciem osamotnienia, żalem, cierpieniem. Smutek może mieć różne odcienie – bezradności, apatii, depresji, krzywdy, litości, melancholii, niezadowolenia.

 

Czym jest smutek?

To emocja wywoływana a przez konkretne sytuacje, przykre, nieszczęśliwe, negatywne zdarzenia, tj. kłótnia, zagubienie ważnej dla nas rzeczy, rozstanie z bliską osobą itp. Może być również objawem choroby czy bólu. Smutek podsycany jest przez lęk, strach, bezsilność, rozczarowanie. Przeżywając smutek możemy odczuwać brak energii do działania, niechęć do spotykania się z ludźmi, senność, przygnębienie. Emocja ta może wywoływać różne objawy psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, problemy z apetytem, zaburzenia rytmu snu) a bagatelizowanie jego może doprowadzić nawet do depresji.

 

Jakie są powody do smutku?

Każdy z nas jest inny zatem powody do smutku mogą być bardzo zróżnicowane. Jednakże najczęściej smutek jest odpowiedzią na przeżyte sytuacje oraz zdarzenie. Bywa, że przychodzi wraz z melancholią sam z siebie, bez konkretnie określonego powodu, po prostu czujemy się smutni i tyle.

Smutek powodują nieprzyjemne słowa czy gesty innych osób gdy odczuwamy niezadowolenie. Może go wywołać miejsce gdzie wydarzyło się coś złego, krzywdzącego nas lub kogoś innego. Niektóre osoby mogą odczuwać smutek w związku z błędnym postrzeganiem samego siebie (dysmorfobia).

Poczucie smutku oznacza, że w naszym życiu zaczyna się dziać coś na co należy zwrócić uwagę. Udawanie, że nic się nie dzieje wpływa negatywny na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

Czym różni się smutek od depresji?

Najprościej powiedzieć, że smutek to emocja a depresja to jednostka chorobowa. Obydwa zdarzenia łączą się ze sobą. Jednakże, smutek jest chwilowy, wywołany jakimiś przykrymi doświadczeniami. Przemija po pewnym czasie i nie ma konieczności podejmowania działań terapeutycznych. Depresje może wywołać nostalgiczny, długotrwały smutek.

Depresja to bardzo niebezpieczna choroba i koniecznie trzeba ją leczyć. Nie leczona może doprowadzić do objawów fizycznych takich jak bóle głowy, mięśni, brzucha lub psychosomatycznych takich jak trudności z zapamiętywaniem i przetwarzaniem informacji, zaburzenia lękowe, zmiany osobowości, myśli samobójcze. W skrajnym stadium może prowadzić do samobójstwa. Dlatego przy depresji konieczne są działania terapeutyczne.

 

Sposoby na smutek?

Nikt nie jest skazany na smutek. Próbujmy podejmować się rożnych czynności by przeciwdziałać tej emocji. Wszystkie doświadczenia, które wywołują smutny nastrój, można przegadać z kimś nam bliskim. Ćwiczenia fizyczne powodują wzrost tlenu w organizmie i sprzyjają wydzielaniu endorfin – hormonu szczęścia. Dobrze sprawdzi się pójście na spacer, jazda na rowerze, pływanie, taniec a nawet zakupy 😉

Każdy z nas jest inny, smucimy się i weselimy w innych sytuacjach, tak wiec wybór zależy od indywidualnych upodobań Trzeba zastanowić się co tak naprawdę czujemy i jak chcemy to zmieniać. Pamiętając, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze możemy znaleźć koło siebie kogoś kto poda nam pomocna dłoń,  kogoś kto nas wysłucha. W domu może babcia, rodzic lub rodzeństwo. Na podwórku koleżanka, kolega, a w szkole nauczyciel, pedagog, psycholog. Zawsze można też skorzystać ze specjalistycznego wsparcia udzielanego online lub telefonicznie po przez nasz portal www.specline.pl, telefon zaufania prowadzony przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę www.116111.pl lub Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.

 

Anna Paduch – pedagog

 

Przydatne linki:
Jak sobie radzić ze smutkiem?
Dajmy sobie prawo do przeżywania smutku
Jak Twoja DIETA wpływa na umysł, psychikę i nastrój?
Kilka słów o emocjach-inteligencja emocjonalna
Kilka słów o emocjach – radość

ajax-loader-ikona