Pomarańczowo czarne zdjęcie dziewczyny z otwartą parasolką trzymaną w dłoni, na tle zachodzącego słońca. Rozłożone ręce postaci oraz ciało w podskoku wskazuje na bardzo radosny nastrój.
Home » Baza wiedzy » Kilka słów o emocjach – radość :)

Kilka słów o emocjach – radość :)

Radość to stan emocjonalny, który wyraża spełnienie. Radość to coś przyjemnego. Mianem radości można określić stan zadowolenia, satysfakcji oraz euforii. Osoba, która czuje się radosna, jest również szczęśliwa.

 

Czym jest radość?

Radość to uczucie, dzięki któremu nabieramy chęci do życia. Zadowoleni, spełnieni i szczęśliwi czujemy, że możemy osiągnąć wszystko, co zamierzymy. Cieszy nas moment, w którym jesteśmy, cieszą nas ludzie, którzy nas otaczają oraz różne towarzyszące nam uczucia które odczuwamy w danej chwili.

Radość jest piękna, ale jest to też jedna z najbardziej złożonych emocji. Wymaga od nas pewnego poświęcenia i zainteresowania, a także pielęgnowania jej. Aby odczuwać radość, trzeba zagłębić się w siebie i wiedzieć, co nas cieszy.

Bez postawienia sobie kilku fundamentalnych pytań, nie uda nam się otworzyć na to, co sprawia nam największą przyjemność w życiu.

 

Dlaczego ta radość jest tak ważna?

Jestem przekonana, że od czasu do czasu odczuwaliście szczęście. Jeśli mówicie, że nie, być może te sytuacje przytrafiły wam się w życiu, ale nie potraficie na ten moment ich nazwać, bo skupieni jesteście raczej na dostrzeganiu negatywnych aspektów życia.

Być może zdaliście egzamin maturalny i dostaliście się na studia, być może zachwyciliście się do wzruszenia na widok pięknych miejsc kiedy byliście na wycieczce, a może wygraliście coś w jakimś konkursie. Wierzę, że doświadczyliście przynajmniej jednego z takich zdarzeń. Po każdym tego typu zdarzeniu opada cudowny brokatowy pył i pozostaje codzienność,  i teraz to jak tą codzienność postrzegacie będzie wpływać na wasze samopoczucie.

Dlatego tak bardzo ważne jest aby tę codzienność doceniać, poprawiać ją, nie oczekując ciągle spektakularnych zdarzeń, a czerpać radość i satysfakcje z prowadzonego przez siebie życia.

 

Jak praktykować radość?

Dobrym sposobem jest wypisanie sobie czterech typowych, prostych, nie zabierających czasu, ale znaczących dla efektów czynności. Pomogą one nauczyć was jak praktykować radość, wzmacniać tą emocję i to uczcie w życiu. Są to pomysły, których możecie spróbować i nie trzeba ich robić wszystkich na raz.

 1. Medytacja – uspokaja myśli i ciało.

 2. Ograniczenie mediów społecznościowych. Nie chodzi o to, abyście nagle całkowicie przestali włączać FB lub Instagrama, ale możecie na początek:

  • sprawdzać co się tam dzieje tylko dwa razy dziennie,

  • wybierać sobie tylko dwa portale do przeglądania.

 1. Prowadzenie pamiętnika wdzięczności. Uświadomienie sobie jak wiele dobra na co dzień nas spotyka wzmacniania dobrostan, budzi optymizm i pozytywne emocje.

 2. Obcowanie i docenianie natury. Tak po prostu, pójście do lasu, nad jezioro, na łąkę, pieszą wycieczkę w góry.

 

Jak sprawiać sobie radość?

Róbmy rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Jeżeli radość sprawiają nam spotkania ze znajomymi, to powinniśmy pielęgnować te relacje. Jeżeli radość sprawia nam dobra kuchnia, warto częściej odwiedzić dobrą restaurację. Radość może sprawić także urlop nad morzem lub w górach. Jeżeli radość sprawia nam zwiedzanie nowych miejsc, zaplanujmy wakacje z przewodnikiem i poznajmy nową kulturę.

Radość wymaga zaangażowania. Musimy mieć na nią czas. A jest to bardzo istotne w świecie ciągłej gonitwy i rywalizacji. Aby być szczęśliwym należy docenić siebie. Pozwalać sobie na przyjemności, próbować nowych rzeczy oraz eksperymentować.

 

Pielęgnowanie radości

Radość zależna jest od hormonów szczęścia, jakimi są endorfiny. Pielęgnowanie radości wpływa na produkcję endorfin w naszym organizmie. Dzięki nim odczuwamy przyjemność, ekscytację i euforię. Endorfiny przyczyniają się do redukcji poziomu stresu, a nawet poziomu bólu.

Endorfiny wydzielają się w naszym organizmie pod wpływem:

 • potraw (słodyczy, czekolady, pikantnych dań),

 • aktywności fizycznej,

 • seksu,

 • relaksu (np. jogi, medytacji),

 • śmiechu.

 

Pozytywne emocje wrócą do nas i wzmocnią psychiczny dobrostan. Życzliwość wzbudza podobną reakcję: uśmiech prowokuje uśmiech, ułatwia porozumienie. Na to, czy czujemy się szczęśliwi, wpływa też wdzięczność – jestem zdrów, mam pracę, umiejętności, dach nad głową, bliskich przyjaciół, a dzisiaj świeci słońce. Takie nastawienie pozwala spojrzeć na świat z perspektywy “szklanki do połowy pełnej”.

 

Anna Paduch

Przydatne linki:
Praktykowanie wdzięczności i techniki wzmacniające
Odnaleźć radość
Kilka słów o emocjach – inteligencja emocjonalna

ajax-loader-ikona