Trzynaście dorosłych osób, z których każda swoim ubiorem i akcesoriami prezentuje inny zawód. Kobiety i mężczyźni, prezentują następujące zawody: pracownik biurowy, mechanik, inżynier, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz, kucharze, pracownicy banku. Wszyscy uśmiechnięci i ubrani zgodnie z wybranym przez siebie zawodem
Home » Baza wiedzy » Trudna sztuka wyboru zawodu

Trudna sztuka wyboru zawodu

Wybór zawodu i zaplanowanie optymalnej drogi edukacyjnej, gwarantującej jego zdobycie, jest zawsze sytuacją trudną.

Podejmowane przez Was decyzje, muszą uwzględniać możliwości własnego organizmu w konfrontacji z wymaganiami zawodów i niejednokrotnie szanse przezwyciężania konsekwencji natury psychologicznej i społecznej. Planowana przyszłość zawodowa, czyli kierowania własnym losem w dorosłym życiu, nie może dokonywać się także bez pomijania wszystkich negatywnych uwarunkowań rynku pracy: bezrobocia i stałej transformacji gospodarki (zanikania jednych i powstawania innych zawodów lub stanowisk pracy, wymagających odmiennych kwalifikacji, wchodzących w zakres wielu specjalności zawodowych).

Poza kwalifikacjami zawodowymi coraz większą rolę odgrywają umiejętności i kompetencje społeczne, takie jak: współdziałanie, komunikatywność, własna inicjatywa, samodzielność, adaptacja do określonych warunków. Coraz częściej podkreśla się, że kształcenie jest kosztowne, a podejmowanie przypadkowych decyzji wydłuża okres przygotowania do podjęcia pracy zawodowej.

Decyzja zawodowa wpływa na całe dalsze życie lub przynajmniej na dłuższy jego okres. Wprawdzie obecnie coraz częściej zdarza się, że człowiek zmienia zawód w okresie swojej aktywności zawodowej, czasem nie jeden raz, ale zawsze nowa decyzja i jej trafność rzutuje na jakość życia.

 

Po co mamy rozmawiać z doradcą zawodowym?

Zadaniem doradców zawodowych w każdej szkole jest pomóc młodemu człowiekowi, aby zdecydował o swojej przyszłości zawodowej w zgodzie z samym sobą, ale też bez oderwania od społecznych realiów.

Specjaliści po rozmowie z Wami oraz z Waszymi rodzicami, przeprowadzeniu testów psychologicznych (inteligencji, osobowości i zainteresowań) określą, jakie kierunki kształcenia i grupy zawodów będą dla Was odpowiednie, a jakich należy unikać. W doborze zawodu – oprócz zainteresowań i ambicji – należy kierować się również czynnikami takimi jak jego stan zdrowia, odporność emocjonalna, zdolności umysłowe, cechy osobowości. Diagnoza psychologiczna pomoże uniknąć niewłaściwego wyboru lub ukierunkować Was, jeśli nie macie jeszcze własnych preferencji zawodowych.

 

Biznesplan własnej kariery zawodowej

Jeśli jesteś absolwentem albo uczysz się jeszcze warto, abyś opracował indywidualny biznesplan swojej kariery zawodowej. Taki biznesplan to planowanie drogi dla każdego aktywnego zawodowo człowieka. Warto pamiętać, że to planowanie wymaga czasu potrzebnego na zebranie wszelkich potrzebnych informacji (tak więc, np. jedno popołudnie to zdecydowanie za mało!). Konstruowanie własnej kariery zawodowej to nie jednorazowa decyzja. To proces dokonujący się wraz z Twoim rozwojem, dlatego też coraz częściej podkreśla się, że chodzi tak naprawdę o tworzenie “planu własnego życia”.  Rola zawodowa jest tylko jedną z pełnionych ról życiowych. Stąd też szukanie zgodności miedzy życiem zawodowym a prywatnym uważa się za jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku.

W większości testów jedno z pytań dotyczy kwestii “bycia spontanicznym”, co miałoby wykluczać planowanie kariery. Niewątpliwie nie da się przewidzieć w pełni tego, jak potoczy się życie, także zawodowe. Jednakże zdawanie się na decyzje impulsywne niekiedy “pod wpływem chwili”, kończąc naukę albo podejmując pierwszą pracę jest bardzo ryzykowną strategią. Oczywiście podejmując swoją pierwszą pracę zawodową zyskuje się często inną perspektywę patrzenia niż wtedy, kiedy jest to tylko teoretyczne przygotowywanie się do wejścia na rynek Zatem i myślenie o swojej drodze zawodowej może podlegać modyfikacjom. Kariera zawodowa powinna “się toczyć”, a nie stać w miejscu (rozwijać się a nie ulegać stagnacji).

Poniżej przekazuje Wam linki z różnymi przydatnymi testami wyboru zawodu. Miłej zabawy 🙂 sprawdźcie czy to co chcecie w przyszłości robić jest choć w części zgodne z wynikami testów.

https://wybierz-zawod.eu/

https://copomaturze.lazarski.pl/

https://zawodowe.info/

Pozdrawiam
Anna Paduch – przyjaciel młodzieży

Może Cię zainteresować:

Projekt SamoDZIELNI
Ósma klasa i co dalej? Jak dokonać wyboru

ajax-loader-ikona