Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów.
Nad wyborem właściwego kierunku studiów warto zastanowić się już w szkole średniej, uwzględniając m.in. swoje predyspozycje, oferty edukacyjne uczelni, perspektywy zawodowe. Skutki decyzji, jakie podejmujemy we wczesnej młodości, mogą determinować przebieg naszej kariery.
Atrakcyjne kierunki studiów, czyli jakie?
Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych upodobań, zainteresowań, predyspozycji i celów, jakie zamierzamy osiągnąć w przyszłości. Atrakcyjność określonych kierunków może być postrzegana również w kontekście możliwości zarobkowych, szans na zatrudnienie itp.
Wiele osób konfrontując się ze swoimi wyborami z wczesnej młodości, może przeżyć rozczarowanie spowodowane decyzjami podejmowanymi pod wpływem emocji. Jeśli chcemy bardziej praktycznie podejść do wyboru studiów, powinniśmy skupić się na różnych aspektach. Na wielu uczelniach możliwe jest jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji spotkanie z doradcą zawodowym, który przybliży nam plusy i minusy związane z wyborem danego kierunku.
Czym są studia?
Studia to przede wszystkim okres, który pozwala na zdobywanie wiedzy, kwalifikacji i umiejętności, ale też czas rozwoju, kreatywnych pomysłów i nawiązywania nowych znajomości. Ukończenie prestiżowej uczelni może stać się Twoim atutem i zwiększyć szanse na zatrudnienie lub wyższe wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że na tym etapie trudno przewidzieć, jakie umiejętności czy kompetencje okażą się niezbędne w przyszłej karierze zawodowej.
Jak wybrać kierunek studiów, żeby nie żałować podjętej decyzji?
Pierwszym poważnym błędem, który popełniają przyszli studenci, jest kierowanie się aktualną modą i trendami. Prawo, medycyna czy informatyka to kierunki studiów, po których jest praca. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich predyspozycji do danego zawodu, istnieje małe prawdopodobieństwo, że ukończysz studia.
Nie ulegaj naciskom ze strony najbliższych, którzy często sugerują, jaką ścieżką kariery powinieneś podążać. To Twoja przyszłość i sam dobrze wiesz, w czym odnajdujesz się najlepiej. Nie narażaj się na brak satysfakcji zawodowej, kierując się wyborami swoich znajomych i przyjaciół.
Każdy z nas ma inne zdolności, predyspozycje, oczekiwania czy plany. Fajnie jest spędzić kolejne lata z najlepszym przyjacielem, jednak studia to doskonały czas na nawiązanie nowych, trwałych znajomości.
Według raportu pracuj.pl najczęściej rekrutowane specjalizacje w 2021 r. to:
-
Handel i sprzedaż – 33%;
-
Obsługa klienta – 18%;
-
IT – 14%;
-
Finanse – 13%;
-
Inżynieria – 10%.
Z kolei ranking najczęściej rekrutujących branż, kształtował się następująco:
-
Bankowość/finanse – 11%;
-
Handel i sprzedaż B2C – 9%;
-
Produkcja FMCG – 9%;
-
IT – 7%;
-
Handel hurtowy B2B – 7%;
-
Budownictwo/inżynieria – 6%.
Jak sam widzisz, wybór kierunku studiów to bardzo subiektywna kwestia, podyktowana indywidualnymi predyspozycjami, możliwościami, umiejętnościami oraz zainteresowaniami.
Trudno ocenić, które studia są najlepsze, ponieważ dla każdego “najlepszy” oznacza zupełnie coś innego. Napotkałeś trudności w podjęciu ostatecznej decyzji? Możesz kierować się dostępnością miejsc pracy, wysokością przyszłych zarobków czy liczbą konkurentów. Życzymy powodzenia w dokonaniu odpowiedniego wyboru.