Wyciągnięta dłoń w lateksowej białej rękawiczce, na niej rozłożone narkotyki. Dłoń jest otwarta, skierowana do rozmówcy a kawałki narkotyków zachęcają do poczęstunku. Wszystko w czarno białych barwach
Home » Baza wiedzy » Chcemy się bawić! Niebezpieczne eksperymenty.

Chcemy się bawić! Niebezpieczne eksperymenty.

W obecnym świecie dostępność środków psychoaktywnych jest ogromne. Na rynek wprowadzane są co chwile nowe jakże niebezpieczne substancje. Młodzież niestety nie jest świadoma jak niebezpieczne skutki może nieść za sobą spożycie takiego narkotyku. Chcą eksperymentować, próbować, najczęściej w grupie. Wtedy ta odpowiedzialność w ich głowach rozkłada się na całą grupę. Bo przecież skoro kolega bierze to co może mi się stać?  Nasuwa się więc pytanie po co młodzi ludzie sięgają po narkotyki? A no właśnie po to by poczuć się lepiej, czasem zapomnieć o troskach no i przede wszystkim by dobrze się bawić. Niestety taka złudna potrzeba dobrej zabawy może skończyć się tragicznie.

 

Zażywanie narkotyków może doprowadzić do śmierci

Niedawno usłyszałam o chłopaku, który zmarł nagle w domu, grał akurat w grę na kompie. Wszyscy jego znajomi byli zdruzgotani, bo przecież nikt nie cieszy się z czyjejś śmierci. Okazało się, że zażył narkotyki, w których głównym składnikiem była trutka na szczury. Dzisiaj narkotyki są mieszaniną różnych substancji np. ACE, Domestos, szkła czy jak się okazuje trucizny na szczury.

 

Dbaj o siebie – nie bierz

Więc czy warto narażać swoje zdrowie i życie dla obiecanej przez dealerów ekstazy, chwili pozornego szczęścia! Młodzi ludzie przebodźcowani tak bardzo, chociażby elektroniką, szukają doznań, ekscytacji, ale czy te odczucia mogą uzyskać tylko przez zażycie jakiejś substancji, która często prowadzi do uzależnienia się i staje się zmorą życia.

 

Możesz dobrze się bawić bez “wspomagaczy

Przecież jest wiele ekscytujących rzeczy, które mogą robić by czuć się spełnieni i szczęśliwi. Jeśli odczuwasz presje grupy żeby zażyć jakiś środek, pamiętaj, że to ty decydujesz o swoim życiu i zdrowiu. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Nie podejmuj pochopnych decyzji.

 

Nie musisz radzić sobie sam

Jest wiele instytucji pomocowych, w których znajdziesz wsparcie, powiedz komuś o swoich wątpliwościach, zapytaj, porozmawiaj. Formy pomocy są różne, począwszy od rodziców, pedagoga w szkole lub poprzez kontakt ze specjalistą telefoniczny albo online.

 

Formy pomocy:

  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

  • jeśli Ty lub osoba z Twojego otoczenia macie podobny problem, skontaktuj się ze stowarzyszeniem pisząc na adres pomoc@monar.org

  • www.specline.pl platform bezpłatnych usług specjalistycznych.

 

Katarzyna Strojek – specjalista psychoterapii uzależnień

 

Przydatne linki:
Uzależnienie – kiedy zaczyna się problem?
Tak dla nie! Uczmy się asertywności
Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy.

ajax-loader-ikona