podręcznik dla Asystentów Dorastania
Home » Baza wiedzy » Asystent dorastania – Dorosły Superbohater

Asystent dorastania – Dorosły Superbohater

Z ogromną przyjemnością udostępniamy podręcznik dla asystentów dorastania “Dorosły superbohater”. Został on przygotowany, przez zespół specjalistów Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie. Powstał z myślą o osobach, które pracują z dziećmi i młodzieżą i pragną, aby ta współpraca najpełniej odpowiadała zarówno potrzebom ich podopiecznych, jak i wyzwaniom, które niesie ze sobą okres dorastania.

 

Co to za podręcznik?

Podjęliśmy próbę stworzenia kompletnego narzędzia, które pozwoli w sposób skuteczny zwiększyć umiejętności adaptacyjne dzieci i młodzieży, pomoże zdefiniować ich mocne strony i potencjał do pokonywania czekających na nie wyzwań.

Zależało nam, aby każda istotna kompetencja była omawiana w osobnym module. Przy czym ważne było, aby każdy moduł wspierał także rozwijanie kompetencji kluczowych, tj. współpracy, kreatywności i innowacyjności, myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów, a także komunikacji (na poziomie wiedzy, umiejętności i motywacji).

 

Budowa narzędzia

Podręcznik zbudowany jest z modułów, a każdy moduł z części teoretycznej oraz warsztatowej. Poruszane zagadnienia to m.in.: nauka o więzi, porozumienie bez przemocy, emocje, praca na zasobach, poczucie wartości, elementy edukacji społecznej i ekonomicznej AFLATOUN, Ja w grupie, relacje w kryzysie – elementy mediacji rówieśniczych, jak o siebie dbać – ryzyka, zagrożenia i strategie.

Część teoretyczna, omawiająca podstawy danego zagadnienia, przeznaczona jest dla Asystenta Dorastania, który powinien dogłębnie zapoznać się z zarysem teoretycznym, zanim przystąpi do pracy warsztatowej. Cześć warsztatowa to gotowe scenariusze zajęć, wskazujące cele szkolenia i niezbędne pomoce. Szkolenia przewidziane są dla dwóch grup wiekowych: 6-10 lat i 11-16 lat.

 

Zapraszamy do zapoznania się i wykorzystywania w praktyce.

Aby otworzyć podręcznik kliknij w poniższy link.

https://rops.wzp.pl/sites/default/files/podrecznik_ad_2021_03_08_a_1.pdf 

 

Przydatne linki:
Asystent dorastania w projekcie Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży – lista asystentów dorastania

ajax-loader-ikona