czarno niebieski napis Badabada
Home » Baza wiedzy » Sprawdź jak się rozwija Twoje dziecko

Sprawdź jak się rozwija Twoje dziecko

„Badabada” to Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu. Powstał z inicjatywy Fundacji „SYNAPSIS”.

Na stronie badabada.pl udostępniono narzędzie M-CHAT-R, które zostało stworzone w celu oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu i pozwala na wstępną ocenę prawidłowości rozwoju dziecka w zakresie rozwoju społecznego oraz umiejętności komunikowania się.

W większości przypadków, jeśli nawet występują jakieś nieprawidłowości rozwojowe, kończą się one wizytami u logopedy lub prostymi ćwiczeniami w zaciszu domowym. Tylko 1% badanych dzieci wymaga dalszej diagnostyki i terapii w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dla tych dzieci jest to szansa na szybszą pomoc.

Zachęcamy więc do wypełnienia kwestionariusza klikając tutaj. Można to zrobić w najbardziej wygodnym dla siebie czasie i miejscu, ze względu na dostępność badania online.

Narzędzie M-CHAT-R przeznaczone jest dla dzieci w wieku 16 do 30 miesięcy. Wypełnienie kwestionariusza dla dzieci młodszych niż 16 miesięcy da nieprawdziwe wyniki, gdyż mają one prawo nie opanować jeszcze wielu umiejętności, jakie posiadają dzieci starsze. Rodziców młodszych dzieci (pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia) zachęcamy do zapoznania się z listą umiejętności rozwojowych odpowiadających temu wiekowi: http://synapsis.org.pl/zycie-z-autyzmem/dla-rodzicow-i-opiekunow/12-18-miesiac.

Pamiętaj jednak, że kwestionariusz M-CHAT-R jest jedynie wstępnym badaniem przesiewowym, a nie narzędziem diagnostycznym, dlatego ważne by otrzymane wyniku skonsultować ze specjalistą.

ajax-loader-ikona